16 grudnia 2024 roku w Krakowie odbyła się konferencja MAŁOPOLSKA H2 CO₂nnect: „Wodór dla Przemysłu i Innowacji”, która zgromadziła ekspertów i przedstawicieli kluczowych instytucji zaangażowanych w rozwój technologii wodorowych. Pierwsza część wydarzenia skupiła się na prezentacjach, które podkreślały znaczenie wodoru dla przemysłu, innowacji oraz zrównoważonego rozwoju.
Działania Województwa Małopolskiego na rzecz wodoru
Jerzy Kopeć, Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, zaprezentował zaangażowanie regionu w rozwój technologii wodorowych. Kluczowym punktem była relacja z udziału Małopolski w European Hydrogen Week 2024 w Brukseli, gdzie region zaprezentował swój potencjał na jednym z dwóch polskich stoisk. Podczas wydarzenia eksperci z instytucji takich jak Sieć Badawcza Łukasiewicz, Polski Klaster Technologii Kompozytowych, AGH i Politechnika Krakowska promowali lokalne osiągnięcia w dziedzinie wodoru, wzmacniając pozycję Małopolski na europejskiej scenie wodorowej.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie ankiety: tutaj
Certyfikacja komponentów w środowisku wodorowym
Prezentacja zatytułowana „Certification of components for the storage and transport of hydrogen”, przedstawiona przez Applus+ i IMA Dresden (Prof. Jens Ridzewski, Hannes Schwarz), skupiła się na badaniach, testowaniu i certyfikacji komponentów wykorzystywanych w środowisku wodorowym. Omówiono:
- Badania: projektowanie komponentów w środowisku wodoru oraz adaptację norm inżynierskich dla takich zastosowań.
- Testowanie: testy materiałowe w wysokich ciśnieniach, zmieniających się temperaturach oraz testy kriogeniczne.
- Certyfikacja: tworzenie standardów i programów certyfikacyjnych zgodnych z regulacjami krajowymi i globalnymi.
Prezentacja podkreśliła kluczową rolę standaryzacji i certyfikacji w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na technologie wodorowe.
Bezpieczeństwo i innowacje w przechowywaniu wodoru
Dr hab. inż. Wojciech Błażejewski z Laboratorium Kompozytów Polimerowych i Konstrukcji Lekkich w Krakowie zaprezentował temat „Badanie zbiorników ciśnieniowych”, koncentrując się na projektowaniu, badaniach i bezpieczeństwie zbiorników do przechowywania wodoru i metanu. Omówiono różne generacje zbiorników, technologie ich wytwarzania oraz testy wytrzymałościowe, w tym odporność na ciśnienia, zmęczenie materiałowe i ekstremalne temperatury. Podkreślono również znaczenie recyklingu i bezpieczeństwa w rozwijaniu technologii paliw gazowych.
Wizja rozwoju Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej
Prezentacja Luka Palmena zatytułowana „Strategia Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej na lata 2024-2034 z perspektywą do 2050 roku” przedstawiła kompleksową wizję rozwoju gospodarki wodorowej w regionie. Kluczowe cele to dekarbonizacja przemysłu, rozwój infrastruktury wodorowej oraz wsparcie innowacji i badań. Palmen podkreślił znaczenie współpracy między sektorem publicznym, naukowym i gospodarczym w kontekście transformacji energetycznej oraz neutralności klimatycznej.
Konferencja MAŁOPOLSKA H2 CO₂nnect stanowiła wyjątkową okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń, promując Małopolskę i Śląsk jako liderów w rozwijaniu technologii wodorowych. Kolejne wystąpienia jeszcze bardziej pogłębią tę tematykę, kreśląc przyszłość gospodarki wodorowej w Polsce i Europie.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie ankiety: tutaj