BiznesNabory i przetargi

Wodór: Przyszłość Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej w Polsce

Wzrost Przemysłu Wodorowego w Polsce: Kierunek na Zrównoważony Rozwój i Transformację Energetyczną

W ostatnim tygodniu czerwca firma Protium, Polski Klaster Technologii Kompozytowych oraz Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru uczestniczyły w konferencji „Wodór – nowoczesne technologie dla zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej”. Wydarzenie to zgromadziło wiodące postaci w dziedzinie technologii wodorowych w Polsce, w tym prezesów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Dariusza Budrowskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) Pawła Borysa.

Podczas konferencji, prelegenci podkreślili znaczący rozwój technologii wodorowych, jak również zaprezentowali zasady działania „dolin wodorowych”, które stają się coraz bardziej popularne na świecie. Obecnie istnieje 36 takich dolin na świecie, w tym około 20 w Europie. Polska, śledząc globalne trendy, również przystąpiła do tworzenia własnych „dolin wodorowych”.

Zgodnie z „Polską Strategią Wodorową do 2030 roku”, przyjętą przez rząd w listopadzie 2021 roku, w Polsce powstaje co najmniej 5 takich dolin. Obecnie prowadzone są prace nad 8 projektami wodorowymi, co pokazuje determinację kraju w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej.

Podczas konferencji, Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii PARP, omówiła ofertę agencji dla sektora wodorowego. Wiecej informacji na ten temat dostępne jest na stronie internetowej PARP.

Konferencja zebrała przedstawicieli instytucji współpracujących z przedsiębiorcami i samorządami, co świadczy o zdecydowanym i wielowymiarowym podejściu do kwestii wodoru jako kluczowego elementu transformacji energetycznej w Polsce.

Polski Klaster Technologii Kompozytowych z radością obserwuje i aktywnie wspiera te inicjatywy. Wierzymy, że wykorzystanie wodoru jako czystego źródła energii pomoże Polsce osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, a także przyczyni się do rozwoju naszego przemysłu, tworzenia innowacyjnych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Jesteśmy przekonani, że nasze doświadczenie i ekspertyza w dziedzinie technologii kompozytowych przyczynią się do osiągnięcia celów „Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 roku”.

Przez współpracę, innowację i determinację, Polska może stać się liderem w produkcji i wykorzystaniu wodoru na arenie międzynarodowej. Z niecierpliwością czekamy na dalsze kroki i jesteśmy gotowi do podjęcia wyzwań, które niesie ze sobą przyszłość technologii wodorowych.

Powiązane artykuły

Biznes

Strategia wodorowa Polski w rękach dwóch ministerstw: współpraca dla zrównoważonego rozwoju

Magdalena Jarkulisz, dyrektor Departamentu Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Przemysłu...

Biznes

Polski eksport wysokich technologii na rekordowym poziomie w 2023 roku

Według finalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), polski eksport wysokich technologii w...

Biznes

Ambitne cele Polski w zakresie OZE do 2030 roku – Nowy scenariusz transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało nowy scenariusz Krajowego Planu w dziedzinie Energii i...

Biznes

Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku 2030

Zakończenie prac nad propozycją Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku...