Rybnik, na Śląsku, niedawno otworzył ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Znajduje się ona przy ulicy Budowlanych 6, obok dworca komunikacji miejskiej. Stacja jest prowadzona przez PAK-PCE Stacje H2, spółkę związaną z ZE PAK i Grupą Polsat Plus. Wodór dostarczany na stację będzie w 100% ze źródeł odnawialnych, co oznacza, że będzie to zielony wodór.
Niedługo przed otwarciem tej stacji w Rybniku, PAK-PCE Stacje H2 uruchomiła podobny obiekt w Warszawie. Decyzja o wyborze Rybnika na lokalizację kolejnej stacji była celowa. W marcu samorząd tego miasta podpisał umowę na dostawę 20 autobusów zasilanych wodorem. Te pojazdy, mogące przewozić do 86 pasażerów, zaczęły kursować w październiku. Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup tych autobusów. W kwietniu rybnicki samorząd planował zakup kolejnych autobusów wodorowych, z nadzieją na dofinansowanie w wysokości 48 mln zł.
Inna duża firma, Orlen, również inwestuje w stacje tankowania wodoru. Rozpoczęła od budowy obiektu w Krakowie, a wkrótce otworzy stacje w Poznaniu i Katowicach. Orlen skupia się głównie na transporcie publicznym, choć planuje również obsługiwanie samochodów osobowych zasilanych wodorem. Ich plany na najbliższe lata obejmują budowę kolejnych stacji w miastach takich jak Wałbrzych, Gorzów Wielkopolski czy Bielsko-Biała. Orlen poszerza również swoją działalność za granicę, otwierając stacje w Czechach.
Dominika Niewierska z Grupy Orlen podkreśliła w jednym z wywiadów, że choć samochody osobowe zasilane wodorem nie są jeszcze głównym celem, stacje będą przystosowane do ich obsługi. Firma planuje skupić się na transporcie publicznym przynajmniej do 2025 roku.