źródło obrazu: Ministerstwo Energii i Górnictwa Algierii
Niemiecki bank rozwojowy KfW zadeklarował wsparcie finansowe dla pilotażowego projektu zielonego wodoru w Algierii o mocy 50 MW. Inicjatywa ta stanowi część szerszej współpracy między oboma krajami, mającej na celu promocję rozwoju zielonej energii.
Celem projektu jest zdobycie doświadczenia technologicznego w całym łańcuchu wartości tego nowego sektora na poziomie lokalnym – poinformowało w wtorek Ministerstwo Energii i Górnictwa Algierii, nie ujawniając więcej szczegółów na temat przedsięwzięcia.
Informacja o współpracy została ogłoszona podczas piątego forum Niemiecko-Algierskiego Dnia Energii, które odbyło się w stolicy Algierii w poniedziałek.
Podczas forum minister energii Algierii, Mohamed Arkab, sekretarz niemieckiego ministerstwa gospodarki Stefan Wenzel oraz około 300 przedstawicieli z dziedziny polityki, biznesu i badań naukowych z obu krajów dyskutowali na temat znaczenia promowania inwestycji i zabezpieczania finansowania dla projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii. Omówiono również rozwijanie technologii niskowęglowych i ich rolę w realizacji globalnych celów klimatycznych.
Główny nacisk położono na planowaną konwersję i rozbudowę korytarza gazociągu prowadzącego z Algierii przez Tunezję, Włochy i Austrię do południowych Niemiec. Ministerstwo gospodarki Niemiec podało w osobnym komunikacie, że Algieria ma ambicje stać się głównym producentem odnawialnego wodoru i eksportować go do Europy przez gazociągi, dążąc do zaspokojenia nawet 10% potrzeb kontynentu.
Planowana konwersja gazociągu jest wspierana przez Włochy, Austrię i Niemcy, które w maju zadeklarowały wsparcie dla rozwoju 3 300 km korytarza wodorowego, zwanego SoutH2 Corridor. Oczekuje się, że gazociąg ten umożliwi import ponad 4 milionów ton zielonego wodoru rocznie z Afryki Północnej do kluczowych ośrodków popytu już w 2030 roku.