Według finalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), polski eksport wysokich technologii w 2023 roku osiągnął imponujący poziom 33,831 mln EUR, co oznacza wzrost o 6,8% w porównaniu do roku poprzedniego. To dwunasty z rzędu rok, w którym eksport high-tech odnotowuje wzrost, a jednocześnie kolejny rekordowy wynik.
Wzrost ten możliwy był dzięki zwiększonej sprzedaży zagranicznej prawie we wszystkich grupach towarowych klasyfikowanych jako wysokie technologie. Udział high-tech w całkowitym eksporcie towarowym Polski wzrósł do 9,6% z 9,2% w 2022 roku, co jest najwyższym poziomem od początku porównywalnych danych w 2007 roku.
Pomimo tego pozytywnego wyniku w zakresie eksportu, Polska wciąż ma wyzwania w obszarze innowacyjności. W opublikowanym przez Komisję Europejską Europejskim Rankingu Innowacyjności (2024), Polska zdobyła 72,5 punktu, co dało jej piąte miejsce od końca wśród krajów Unii Europejskiej i trzynaste spośród wszystkich badanych krajów. Najwyższy wynik w rankingu osiągnęła Szwajcaria (152,2 pkt.), a w UE na czołowych pozycjach uplasowały się Dania (149,3 pkt.), Szwecja (146,2 pkt.) oraz Finlandia (140,6 pkt.).
Pomimo przeciętnej pozycji w rankingu, Polska od 2017 roku systematycznie poprawia swoje wyniki, co daje nadzieję na dalszy rozwój innowacyjności i eksportu wysokich technologii w przyszłości.
Więcej szczegółów można znaleźć w pełnym raporcie: Link do raportu.