Biznes

Ambitne cele Polski w zakresie OZE do 2030 roku – Nowy scenariusz transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało nowy scenariusz Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK), który zakłada osiągnięcie 56% udziału energii z odnawialnych źródeł w polskim sektorze elektroenergetycznym do 2030 roku. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Urszula Zielińska podkreśliły, że realizacja tego planu będzie wymagała znacznych inwestycji, które szacuje się na 792 miliardy złotych.

Choć nowy cel jest niższy niż wcześniejsza propozycja Koalicji Obywatelskiej, która zakładała 68% udział OZE, stanowi on wzrost w porównaniu do 50% deklarowanych na początku 2023 roku. W planach są m.in. rozwój farm wiatrowych na lądzie i morzu, a także zwiększenie produkcji energii słonecznej.

Ministerstwo planuje przedłożyć szczegółowy plan Komisji Europejskiej, który określi konkretne kroki i harmonogramy realizacji. Celami są nie tylko zmniejszenie emisji CO2, ale także poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski.

W innych sektorach, takich jak ciepłownictwo i transport, planowane są również ambitne cele: 32,1% udziału OZE w ciepłownictwie oraz wzrost do 17,7% w transporcie. Chociaż osiągnięcie celu 29% w transporcie do 2030 roku wydaje się niemożliwe, Polska stawia na rozwój niskoemisyjnych i zeroemisyjnych źródeł energii w ogrzewnictwie oraz wspieranie energetyki prosumenckiej z magazynami energii.

W sektorze budownictwa, od 2030 roku wszystkie nowe budynki mają być bezemisyjne, a budynki publiczne będą musiały spełniać te normy od 2028 roku.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć tutaj oraz w biznesalert.pl.

Powiązane artykuły

Biznes

Strategia wodorowa Polski w rękach dwóch ministerstw: współpraca dla zrównoważonego rozwoju

Magdalena Jarkulisz, dyrektor Departamentu Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Przemysłu...

Biznes

Polski eksport wysokich technologii na rekordowym poziomie w 2023 roku

Według finalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), polski eksport wysokich technologii w...

Biznes

Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku 2030

Zakończenie prac nad propozycją Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku...

Biznes

Rewolucja Wodorowa w Grecji: 138 Milionów Dolarów na Zrównoważony Rozwój

Projekt IRIS w Grecji, wspierany przez Grupę Vardinoyiannis i Komisję Europejską, otrzymał...