Biznes

Rekordowe zamówienie na wodorowe autobusy Solaris

Rebus Regionalbus zamawia 52 wodorowe autobusy Urbino, z planem realizacji do końca 2024 roku

Solaris Bus & Coach otrzymał rekordowe zamówienie na 52 wodorowe autobusy Urbino od przewoźnika Rebus Regionalbus z siedzibą w Güstrow, Niemcy. Umowa ma zostać zrealizowana do końca 2024 roku.

Rebus Regionalbus otrzyma 47 pojazdów o długości 12 metrów, wyposażonych w ogniwa paliwowe o mocy 70 kW, oraz pięć modeli przegubowych z ogniwa paliwowego o mocy 100 kW, które są najnowszym modelem w ofercie Solaris. Wraz z nowymi autobusami, w Güstrow i Bad Doberan zostaną zbudowane dwie stacje tankowania wodoru, mające na celu obsługę lokalnego transportu publicznego opartego na technologii wodorowej.

Solaris Bus & Coach otrzymał rekordowe zamówienie na 52 wodorowe autobusy Urbino

Przedstawiciele Solaris Bus & Coach podkreślają, że przyszłość transformacji tkwi w synergii różnych technologii. W tym przypadku to właśnie wodór okazał się najlepszym możliwym rozwiązaniem.

W zeszłym miesiącu Hochbahn zamówił pięć autobusów Urbino 12 wodorowych do eksploatacji w Hamburgu, Niemcy. Solaris otrzymał również pierwsze zamówienie na swoje 18-metrowe autobusy wodorowe w lutym, od niemieckiej firmy Stadtwerke Aschaffenburg Verkehrs.

Firma zamówiła 10 jednostek Urbino 12 na wodór oraz dwa autobusy Urbino o długości 18 metrów na wodór, które zawierają moduł ogniw paliwowych o mocy 100 kW.

Oba zestawy autobusów mają zostać wprowadzone na ulice Niemiec do 2024 roku. Solaris dostarczył już ponad 100 jednostek wodorowych Urbino przewoźnikom z Niemiec, Włoch, Holandii, Szwecji i Polski. Kolejne 100 jednostek znajduje się w procesie produkcji.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Related Articles

Biznes

Zielony wodór w Polsce: pierwsze instalacje ruszyły, sektor czeka na wsparcie – analiza

Pierwsze instalacje do produkcji zielonego wodoru w Polsce już działają (uruchomione m.in....

Biznes

ORLEN, Politechnika Warszawska i AGH łączą siły na rzecz rozwoju technologii wodorowych

29 stycznia 2025 roku, podczas XXXI Sympozjum Chemia 2025 w Płocku, PKN...

Biznes

ORLEN Laboratorium z dwiema akredytowanymi placówkami do badań wodoru

ORLEN Laboratorium, spółka należąca do Grupy ORLEN, uzyskała akredytację Polskiego Centrum Akredytacji...

Biznes

Globalna gospodarka wodorowa w kluczowej fazie rozwoju – analiza GlobalData

Według najnowszego raportu firmy analitycznej GlobalData, rozwój globalnej gospodarki wodorowej osiągnął kluczowy...