Biznes

Biden odwiedza zakład Cummins, promując produkcję elektrolizerów w USA

Inwestycje w elektrolizery mają na celu zwiększenie produkcji czystego wodoru, tworzenie miejsc pracy i wzmocnienie krajowych łańcuchów dostaw czystej energii

Prezydent Biden odwiedził zakład Cummins Power Generation w Minnesocie, gdzie firma planuje rozpocząć produkcję elektrolizerów w USA. To efekt ustawy o redukcji inflacji, która wprowadza ulgi podatkowe dla energii odnawialnej. W zakładzie 600 pracowników zostanie przeszkolonych, a 100 nowych miejsc pracy zostanie utworzonych w sektorze czystej energii.

Inwestycje w produkcję elektrolizerów mają na celu zwiększenie produkcji czystego wodoru, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy i wzmocnienie krajowych łańcuchów dostaw czystej energii. Wizyta prezydenta pokazuje, jak agenda Inwestycje w Amerykę wpływa na rozwój gospodarki opartej na czystej energii i tworzenie miejsc pracy.

Cummins współpracuje z Biurem Technologii Wodoru i Ogniw Paliwowych w Departamencie Energii nad rozwojem i demonstracją nowych technologii elektrolizerów oraz zaawansowanych systemów ogniw paliwowych dla ciężkich zastosowań transportowych.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Biznes

Strategia wodorowa Polski w rękach dwóch ministerstw: współpraca dla zrównoważonego rozwoju

Magdalena Jarkulisz, dyrektor Departamentu Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Przemysłu...

Biznes

Polski eksport wysokich technologii na rekordowym poziomie w 2023 roku

Według finalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), polski eksport wysokich technologii w...

Biznes

Ambitne cele Polski w zakresie OZE do 2030 roku – Nowy scenariusz transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało nowy scenariusz Krajowego Planu w dziedzinie Energii i...

Biznes

Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku 2030

Zakończenie prac nad propozycją Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku...