Biznes

Linde i Evonik zawierają umowę dotyczącą zielonego wodoru

Linde będzie dostarczać zielony wodór dla Evonik oraz lokalnego rynku, wspierając zarówno rozbudowę infrastruktury Evonik, jak i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Singapurze

Linde poinformował o podpisaniu długoterminowej umowy z Evonik, firmą specjalizującą się w chemikaliach specjalistycznych, dotyczącej dostaw zielonego wodoru.

Firma Linde zbuduje, będzie właścicielem i zarządzać zakładem wytwarzającym elektrolizery alkaliczne o mocy 9 MW na wyspie Jurong w Singapurze. Zakład ten będzie produkował zielony wodór, który Evonik wykorzysta do produkcji metioniny – niezbędnego składnika pasz dla zwierząt. Nowa umowa dostaw ma na celu wspieranie rozbudowy istniejącej infrastruktury Evonik oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Singapurze.

Linde nie tylko dostarczy zielony wodór dla Evonik, ale również zaopatrzy lokalny rynek w zielony wodór, aby sprostać rosnącemu popytowi. Oczekuje się, że nowy zakład rozpocznie działalność w 2024 roku i stanie się największym elektrolizerem w Singapurze.

Moloy Banerjee, prezes ASEAN i Azji Południowej w Linde, wyraził zadowolenie z możliwości wsparcia zrównoważonego rozwoju Evonik na wyspie Jurong poprzez dostawy zielonego wodoru. Projekt ten wpisuje się w Narodową Strategię Wodorową Singapuru oraz w dążenie kraju do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Dr Jan-Olaf Barth, szef działu Essential Nutrition Product Line w Evonik, podkreślił, że zwiększenie zdolności produkcyjnej metioniny w Singapurze to ważny krok dla firmy. Evonik, we współpracy z Linde, zamierza wprowadzić innowacyjne procesy, które pozwolą na poprawę efektywności produkcji i zmniejszenie śladu węglowego.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Related Articles

Biznes

Zielony wodór w Polsce: pierwsze instalacje ruszyły, sektor czeka na wsparcie – analiza

Pierwsze instalacje do produkcji zielonego wodoru w Polsce już działają (uruchomione m.in....

Biznes

ORLEN, Politechnika Warszawska i AGH łączą siły na rzecz rozwoju technologii wodorowych

29 stycznia 2025 roku, podczas XXXI Sympozjum Chemia 2025 w Płocku, PKN...

Biznes

ORLEN Laboratorium z dwiema akredytowanymi placówkami do badań wodoru

ORLEN Laboratorium, spółka należąca do Grupy ORLEN, uzyskała akredytację Polskiego Centrum Akredytacji...

Biznes

Globalna gospodarka wodorowa w kluczowej fazie rozwoju – analiza GlobalData

Według najnowszego raportu firmy analitycznej GlobalData, rozwój globalnej gospodarki wodorowej osiągnął kluczowy...