Wydarzenia

Małopolska inwestuje w przyszłość wodoru

Wodór paliwo przyszłości w erze przemian energetycznych

Po panelu dyskusyjnym „Wodór paliwo przyszłości w erze przemian energetycznych” w ramach targów Kompozyt-Expo 2023

Dlaczego region Małopolski postanowił postawić na technologie związane z magazynowaniem i przesyłem wodoru? Odpowiedź tkwi w czterech kluczowych czynnikach. Po pierwsze, wodor jest uważany za istotny element przyszłości zrównoważonej energetyki, który wpisuje się w cele Zielonego Ładu dla Europy. Po drugie, region stawia na innowacje i chce być liderem w jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie. Ponadto, dzięki istniejącej infrastrukturze naukowej i przemysłowej, Małopolska dysponuje potencjałem do prowadzenia zaawansowanych badań i prac rozwojowych. Na koniec, technologie wodorowe stanowią klucz do intensyfikacji współpracy międzynarodowej i uzyskiwania wsparcia finansowego z funduszy unijnych.

W tym kontekście powstanie Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru (MCH2) w Małopolsce. Jego zadania będą skoncentrowane wokół badań i rozwoju technologii wodorowych, wspierania komercjalizacji innowacji, edukacji i szkoleń, a także tworzenia sieci współpracy między przedsiębiorstwami, uczelniami i instytucjami badawczymi. Dzięki tym działaniom, MCH2 ma ambicję stworzenia fundamentu dla lokalnego ekosystemu wodorowego, integrując technologie z lokalnym rynkiem, przyspieszając transfer wiedzy i wpływając na politykę rozwoju sektora w skali lokalnej, regionalnej i krajowej.

Niewątpliwie, Niemcy, będąc jednym z czołowych graczy w dziedzinie technologii wodorowych w Europie, stanowią ważnego partnera dla Polski. Ich zaawansowane ośrodki badawcze, potencjał w zakresie łańcucha dostaw oraz wpływ na standardy i regulacje w Unii Europejskiej, stawiają ich w roli nie tylko konkurenta, ale i wartościowego partnera. Współpraca z Niemcami w tej dziedzinie pozwoli otworzyć drzwi do nowych możliwości – od badań i rozwoju, poprzez wspólne projekty finansowane z funduszy unijnych, aż po integrację w globalnym łańcuchu wartości technologii wodorowych.

Podsumowując, Małopolska, dzięki strategicznym decyzjom i współpracy z kluczowymi partnerami, takimi jak Niemcy, ma wszystko, by stać się ważnym graczem w dziedzinie technologii wodorowych. Inwestycje w ten sektor nie tylko przyczynią się do osiągnięcia celów klimatycznych, ale także przyspieszą zrównoważony rozwój regionu, przynosząc korzyści zarówno dla lokalnej gospodarki, jak i społeczności.

Więcej o działalności Małopolski można przeczytać w nowym wydaniu magazynu Lightweight.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Wydarzenia

Zaproszenie na Hydrogen Pilot Summit podczas Europejskiego Tygodnia Wodoru w Brukseli

18 listopada 2024 w godzinach 09:30 – 13:00 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Hydrogen...

Wydarzenia

H2POLAND & NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Cele, które w ostatnich latach wyznacza Komisja Europejska, związane z ochroną środowiska...

Wydarzenia

Małopolska stawia na wodór cały czas.

Podczas X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Krakowie Województwo Małopolskie zorganizowało panel dyskusyjny...

Wydarzenia

15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze: Wodór – paliwo przyszłości

W Dreźnie odbyło się 15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski...