Odbyło się IV spotkanie Małopolskiej Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych. Przybyłych gości powitał Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz władze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na spotkaniu omówiono najnowsze działania Małopolski w obszarze wodoru. Zaprezentowano również potencjał Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w zakresie technologii wodorowych oraz przedstawiono obszary współpracy w ramach Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej.
Dzisiaj w gmachu głównym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się czwarte spotkanie Małopolskiej Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych. Po mającej miejsce w lutym wizycie w siedzibie Grupy Azoty w Tarnowie, podczas której członkowie Rady mieli okazję poobserwować od kuchni procesy technologiczne związane z produkcją wodoru, obrady gremium powróciły do Krakowa. Rada skorzystała tym samym z gościnności instytucji, dla której prace nad rozwojem rozwiązań opartych o wodór stanowią jeden z priorytetów badawczych.
Spotkanie otworzył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, który oprócz podkreślenia pozytywnej roli Rady w kształtowaniu strategicznych podwalin dla rozwoju gospodarki wodorowej w regionie, zwrócił uwagę na bieżące wyzwania i inicjatywy angażujące uwagę partnerów. W tym kontekście Wicemarszałek podkreślił istotę wypracowania w Małopolsce wspólnego stanowiska w zakresie szczegółowych przepisów określających, czym jest wodór odnawialny według rozumienia Unii Europejskiej. Nie zabrakło również wątku tworzącej się w regionie wodorowej mapy drogowej, w której powstanie zaangażowane są wszystkie najważniejsze podmioty zrzeszone w Radzie. Jej powstanie będzie ważnym krokiem do jeszcze ściślejszej konsolidacji środowiska i uzyskania pełnej wiedzy o potencjale Małopolski w rzeczonym zakresie.
Z zadowoleniem przyjmuję informacje o kolejnych podejmowanych wspólnie inicjatywach i projektach. Nasze spotkania pokazują, jak bardzo potrzebna była w Małopolsce platforma wymiany informacji i doświadczeń oraz płaszczyzna inicjująca wspólne działania
– podsumował Wicemarszałek
W dalszej części moderowanej przez Dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Jerzego Kopcia w dyskusji poruszone zostały m.in. tematy najnowszych działań podejmowanych w Małopolsce w obszarze wodoru. W szczególności zwrócono uwagę na powołaną pod koniec stycznia spółkę – Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru. Centrum ma m.in. zamierza lokalnych przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać technologie wpisujące się w szeroko pojęty wodorowy łańcuch wartości czy też wzmacniać głos Małopolski jako profesjonalnego partnera przy pracach nad projektami badawczo-rozwojowymi. Nie zabrakło również wątku trwających przygotowań do zbliżającej się konferencji oraz wizyt studyjnych w ramach projektu Science Meets Regions. Przedsięwzięcie to umożliwi przedstawicielom administracji, przy udziale naukowców i zagranicznych gości, zdobycie wiedzy na temat technologii wodorowych i przedyskutowanie pomysłów na jego praktyczne wdrażanie w przyszłości.
Podczas wystąpienia dr hab. Inż. Magdaleny Dudek goście mieli szansę posłuchać o dokonaniach Akademii Górniczo-Hutnicznej, która prowadzi liczne badania i testy z wykorzystaniem wodoru, jako nośnika energii mogącego mieć zastosowanie w różnych systemach, np. prototyp roweru miejskiego, drona zasilanego z wykorzystaniem ogniw paliwowych i wodoru czy projektu autonomicznego zasilania domu z wykorzystaniem wodoru.
Ważnym akcentem czwartego spotkania Rady było także zwrócenie uwagi na strategiczną rolę współpracy Małopolski ze Śląskiem, która najlepiej manifestuje się poprzez utworzenie na terenie obu województw Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej. Prezes Doliny, Pan Mirosław Skibski, oraz przedstawiciele instytucji wchodzących w jej skład przekonywali o zasadności podjętej inicjatywy i prezentowali możliwe ścieżki interakcji. Wystąpienia zakończyła ogólna dyskusja, w której zgodzono się, co do dalszej pracy na rzecz budowy szerokiego ekosystemu wodorowego integrującego oba województwa. Ustalono też, że Rada dopracuje i przedstawi Ministerstwu Klimatu i Środowiska wspólne stanowisko dotyczące opinii na temat rozumienia tego, czym jest zielony wodór.
Po zakończonych obradach goście udali się na zwiedzanie infrastruktury laboratoryjno-badawczej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Źródło: https://www.malopolska.pl/