Wstęp
13 września w ramach Krynica Forum odbył się panel dyskusyjny poświęcony roli wodoru jako alternatywnego paliwa. W spotkaniu udział wzięli eksperci z różnych dziedzin, w tym przedstawiciele samorządów, naukowcy oraz przedsiębiorcy. Dyskusja skupiła się na kilku kluczowych zagadnieniach dotyczących rozwijającej się technologii wodorowej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Województwa Małopolskiego.
Uczestnicy i omówione pytania
Jerzy Kopeć
Panel prowadził Jerzy Kopeć Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Józef Gawron
Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, na panelu dyskusyjnym poświęconym technologii wodorowej, podkreślił znaczenie strategicznych wyzwań i inicjatyw, a także znaczenie wodoru w rozwoju regionu oraz pozytywną rolę Małopolskiej Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych w kształtowaniu strategicznych podwalin dla rozwoju gospodarki wodorowej w regionie. Innym istotnym punktem był wątek tworzącej się w Małopolsce wodorowej mapy drogowej. Mapa ta ma być kompendium wiedzy o potencjale i możliwościach rozwoju technologii wodorowej w regionie, a jej stworzenie będzie ważnym krokiem do jeszcze ściślejszej konsolidacji środowiska.
dr Andrzej Czulak
Dr Andrzej Czulak, prezes Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru, omówił cele działalność Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru oraz potencjał współpracy z parteremi zagranicznymi w kontekście technologii wodorowych.
Henryk Kubiczek
Henryk Kubiczek, Dyrektor Departamentu Korporacji, Strategii i Rozwoju w Grupie Azoty, wyjaśnił, jak jego organizacja zamierza wpierać rozwój technologii wodorowych i jak korzysta z platform międzynarodowej współpracy.
Prof. Magdalena Dudek
Profesor Magdalena Dudek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podzieliła się swoimi poglądami na różne „kolory” wodoru i ich znaczenie w kontekście ekologii i planów na przyszłość. Poruszyła także społeczne aspekty technologii wodorowych, w tym bezpieczeństwo i ryzyka związane z używaniem wodoru jako nośnika energii.
Podsumowanie
Panel był znaczącym wydarzeniem dla wszystkich zainteresowanych przyszłością energetyki w Polsce. Dyskusja pokazała, że technologie wodorowe są obszarem o dużym potencjale, ale również z wyzwaniami, które warto omawiać w szerokim gronie ekspertów. Kolejna okazja do rozmów na temat rozwoju technologii wodorowych w Małopolsce już 5 października 2023 podczas Międzynarodowych Targów KOMPOZYT EXPO w Krakowie podczas Panelu Wodorowego.
- Akademia Górniczo-Hutnicza
- Bezpieczeństwo wodoru
- dr Andrzej Czulak
- dr hab. inż Magdalena Dudek
- Europejski Sojusz na Rzecz Czystego Wodoru
- Grupa Azoty
- Henryk Kubiczek
- Inicjatywa Awangarda
- innowacje
- Jerzy Kopeć
- Józef Gawron
- Konsolidacja_Środowiska
- Lokalni_Decydenci
- Małopolska
- Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii
- Mapa_Drogowa
- Nauka i Biznes
- Oczami naukowców i samorządowców
- Partnerstwo Gospodarcze
- Podsumowanie Panelu Dyskusyjnego
- Polska Strategia Wodorowa
- Potencjał_Regionu
- Przyszłość technologii wodorowych
- Rada
- Relacje polsko-niemieckie
- Rozwój lokalny
- Rozwój_Gospodarki
- strategia
- Technologia_Wodorowa
- technologie wodorowe
- Unia Europejska
- Unia_Europejska
- Wicemarszałek_Józef_Gawron
- Wodór – paliwo alternatywne
- Wodór czerwony
- Wodór niebieski
- Wodór szary
- Wodór zielony
- Wodór_Odnawialny
- Wspólne_Inicjatywy
- Wymiana_Informacji
- Zero-emisyjność