Powstaje Centrum Badań Wodorowych w Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych – pierwsze takie Centrum w Europie!
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych planuje budowę Centrum Badań Wodorowych, które będzie pierwszym takim centrum badawczym w Europie. Dzięki wysokotemperaturowemu piecowi ogrzewanemu paliwem wodorowym, Instytut stworzy unikalne stanowisko badawcze, które pozwoli na zdobycie doświadczenia w zakresie wpływu atmosfery gazowej powstałej ze współspalania wodoru na właściwości materiałów ceramicznych i metalicznych.
Budowa centrum pozwoli na prowadzenie badań nad zastosowaniem wodoru jako paliwa oraz jego wpływem na procesy technologiczne i wytwarzane produkty. Instytut będzie miał możliwość odpowiedzi na pytania przedsiębiorców dotyczące wpływu wodoru na istniejące instalacje i technologie oraz koniecznych modyfikacji do wprowadzenia, aby wodór mógł być stosowany jako paliwo zero emisyjne. Dzięki temu, Instytut będzie miał przewagę technologiczną na rynku światowym, europejskim i krajowymi w dziedzinie badań oddziaływania wodoru na materiały ceramiczne.
Centrum Badań Wodorowych umożliwi również formułowanie opinii na podstawie przeprowadzonych badań dotyczących doboru materiału ceramicznego do konkretnych aplikacji przemysłowych oraz wykonywanie ekspertyz dotyczących czasu pracy ceramiki oraz potencjalnych mechanizmów korozji. Instytut będzie mógł weryfikować w warunkach rzeczywistych koncepcje i założenia technologiczne wytwarzania i stosowania wyrobów ceramicznych w różnych gałęziach przemysłu, w których planowane jest wprowadzenie wodoru w procesie technologicznym.
Budowa Centrum Badań Wodorowych w Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych to ogromny krok w kierunku wprowadzenia innowacyjnych technologii w Polsce i na świecie, co wpłynie na poprawę jakości życia i ochronę środowiska.
Obraz Florian Pircher z Pixabay