Dziś (13 kwietnia) Komisja Transportu (TRAN) Parlamentu Europejskiego jednomyślnie przyjęła swoje sprawozdanie w sprawie rozporządzenia dotyczącego sieci transeuropejskich tras transportowych (TEN-T), mające na celu zbudowanie skutecznej, obejmującej całą UE i wielomodalnej sieci transportowej dla nowoczesnego, bezpiecznego i zrównoważonego transportu w Europie.
Sprawozdanie zawiera pozytywne informacje na temat wdrożenia infrastruktury dla wodoru i alternatywnych paliw opartych na wodorze we wszystkich środkach transportu w UE: węzły miejskie są na nowo definiowane jako funkcjonalne obszary miejskie, wraz z obszarami dojazdu – co poszerza przewidywaną listę węzłów miejskich i ich potencjał szybszej transformacji w kierunku zrównoważonych rozwiązań miejskich dla transportu osób i towarów z wykorzystaniem technologii wodorowych o zerowej emisji. Aby osiągnąć ambitne cele UE w zakresie redukcji emisji w transporcie do 2035 roku, potrzebna jest przyszła infrastruktura wspierająca wykorzystanie alternatywnych paliw, zgodnie z ostatnimi tymczasowymi porozumieniami dotyczącymi rozporządzenia o infrastrukturze paliw alternatywnych (AFIR).
Stanowisko Parlamentu również gwarantuje skierowanie środków UE tam, gdzie są one najbardziej potrzebne: zapewniając wyraźne priorytety inwestycyjne dla ukończenia głównej sieci oraz upewnienie się, że projekty z planów krajowych, które nie są zgodne z polityką transportową UE, nie będą traktowane jako priorytetowe dla finansowania UE. Hydrogen Europe wzywa instytucje do przedłużenia funkcjonowania urządzenia infrastruktury paliw alternatywnych (AFIF) po roku 2023, aż do zakończenia obecnej perspektywy finansowej CEF w 2027 roku.
Należy zauważyć jednak, że poprzednie poprawki wzmacniające rolę portów jako centrów energetycznych oraz otwierające możliwość uwzględnienia strategicznych portów dla bezpieczeństwa energetycznego UE w sieci nie zostały uwzględnione w przyjętym sprawozdaniu. Porty morskie mają kluczowe znaczenie dla produkcji, dystrybucji, magazynowania wodoru oraz odbioru importu wodoru z krajów trzecich – a ta nowa rola będzie wymagać inwestycji w infrastrukturę i obiekty.