Biznes

Wodór – Polski Potencjał Energetyczny Przyszłości

Wodór jako klucz do zrównoważonej przyszłości energetycznej Polski

Polska staje się areną dynamicznych zmian w zakresie energetyki, zwłaszcza w kontekście technologii wodorowych. Wśród tych zmian znaczącą rolę odgrywa przejęcie PGNiG przez PKN Orlen, które przyspiesza tempo adaptacji wodoru jako jednego z głównych filarów energetyki narodowej.

Unijny Zielony Ład, mający na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, jest motorem napędowym dla rozwoju nowych technologii, zwłaszcza w zakresie magazynowania energii. Turbiny wiatrowe i panele fotowoltaiczne to źródła zmiennego charakteru, które potrzebują wsparcia w postaci efektywnych systemów magazynowania. Stąd rosnące zainteresowanie wodorem, widzianym jako nośnik energii o szerokim spektrum zastosowań.

PGNiG i PKN Orlen stają się pionierami w zakresie badań nad technologiami wodorowymi w Polsce. Przedsięwzięcia obu firm tworzą spójny ekosystem dla rozwoju wodoru. Przykładem jest projekt InGrid – Power-To-Gas, który koncentruje się na wtłaczaniu wodoru do sieci gazowych oraz tworzeniu mieszanki gazu ziemnego z wodorem. Inną innowacją jest budowa magazynu kawernowego w Mogilnie, mającego na celu składowanie wodoru.

Inicjatywy te, w połączeniu z projektami takimi jak Blue H2 i HyChess, mają przynieść Polsce technologię magazynowania energii oraz produkcję zielonego wodoru. Nie można też zapomnieć o wodorze jako paliwie dla sektora transportu, gdzie współpraca Orlenu z firmą Alstom może przynieść znaczące korzyści dla ekologicznego transportu kolejowego.

Zintegrowane działania PGNiG i PKN Orlen, które stworzą jeden koncern w listopadzie, mogą znacząco przyspieszyć prace nad technologiami wodorowymi. Wodór ma ogromny potencjał, zwłaszcza w sektorach trudnych do zelektryfikowania. Możliwość produkcji i wykorzystania wodoru w Polsce jest odpowiedzią na potrzeby związane z dekarbonizacją i realizacją celów Zielonego Ładu.

W kontekście tych ambitnych inicjatyw i korzystnych zmian w polskim sektorze energetycznym, Polska ma realną szansę stać się liderem w dziedzinie technologii wodorowych w Europie.

Na bazie: strefainwestorow.pl

Related Articles

Biznes

Zielony wodór w Polsce: pierwsze instalacje ruszyły, sektor czeka na wsparcie – analiza

Pierwsze instalacje do produkcji zielonego wodoru w Polsce już działają (uruchomione m.in....

Biznes

ORLEN, Politechnika Warszawska i AGH łączą siły na rzecz rozwoju technologii wodorowych

29 stycznia 2025 roku, podczas XXXI Sympozjum Chemia 2025 w Płocku, PKN...

Biznes

ORLEN Laboratorium z dwiema akredytowanymi placówkami do badań wodoru

ORLEN Laboratorium, spółka należąca do Grupy ORLEN, uzyskała akredytację Polskiego Centrum Akredytacji...

Biznes

Globalna gospodarka wodorowa w kluczowej fazie rozwoju – analiza GlobalData

Według najnowszego raportu firmy analitycznej GlobalData, rozwój globalnej gospodarki wodorowej osiągnął kluczowy...