Biznes

Budowa stacji tankowania wodoru w Tychach i Świerklańcu

Umowa na rozwój infrastruktury wodorowej w ramach projektu "Budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru"

1 marca 2023 r. NFOŚiGW zawarł umowę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Tychach i Przedsiębiorstwem Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu na budowę stacji tankowania wodoru w ramach projektu „Budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”.

Z notatki prasowej Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że w Świerklańcu powstanie stacja wodoru w ramach strategii bezemisyjnego transportu na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Stacja będzie dysponować technologią do sprężania i dozowania wodoru do 350 barów, a jej szacowany obrót wyniesie ok. 150 000 kg/rok. Projekt ma zakończyć się w marcu 2025 r., a kwota dotacji z NFOŚiGW wynosi 5 887 500 zł.

W Tychach PKM planuje budowę stacji wodoru, mającej na celu promowanie wodoromobilności i poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie emisji CO2 i NOx. Projekt ma zakończyć się w grudniu 2024 r., a wsparcie z NFOŚiGW to dotacja w wysokości 4 202 697 zł.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Related Articles

Biznes

ORLEN, Politechnika Warszawska i AGH łączą siły na rzecz rozwoju technologii wodorowych

29 stycznia 2025 roku, podczas XXXI Sympozjum Chemia 2025 w Płocku, PKN...

Biznes

ORLEN Laboratorium z dwiema akredytowanymi placówkami do badań wodoru

ORLEN Laboratorium, spółka należąca do Grupy ORLEN, uzyskała akredytację Polskiego Centrum Akredytacji...

Biznes

Globalna gospodarka wodorowa w kluczowej fazie rozwoju – analiza GlobalData

Według najnowszego raportu firmy analitycznej GlobalData, rozwój globalnej gospodarki wodorowej osiągnął kluczowy...

Biznes

Startupy napędzają innowacje w globalnym sektorze wodorowym

Globalny rynek wodoru doświadcza dynamicznego wzrostu, napędzanego rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania...