Biznes

Małopolska stawia na wodór – rozwój i innowacje w regionie

Spotkanie ekspertów w Tarnowie otworzyło drzwi do nowej ery ekologicznej w Małopolsce

Spotkanie ekspertów w Tarnowie otworzyło drzwi do nowej ery ekologicznej w Małopolsce

W siedzibie tarnowskich zakładów Grupy Azoty S.A. odbyło się wyjątkowe spotkanie ekspertów reprezentujących różne instytucje i firmy, którzy omawiali temat rozwoju gospodarki wodorowej w Małopolsce. Spotkanie otworzył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Pan Józef Gawron.

Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatniego czasu w Małopolsce jest powstanie Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru. Jego celem jest stopniowa budowa małopolskiego ekosystemu wodorowego, który wzmocni innowacyjność w regionie. Podczas spotkania przedstawiono idee i założenia funkcjonowania nowopowstałego Centrum. Członkowie Grupy wyrazili chęć zaangażowania i gotowość do zintensyfikowania działań.

Pan Jerzy Kopeć, Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego WM, opowiedział uczestnikom spotkania o najnowszych wydarzeniach w ramach projektu pilotażowego Hydrogen (H2) oraz kamieniach milowych na drodze budowania wodorowego ekosystemu Małopolski. W kontekście unijnej polityki klimatycznej, Pan Henryk Kubiczek, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju w Grupie Azoty S.A. oraz Pan Rafał Biały, Specjalista Koordynator ds. Regulacji w Grupie Azoty S.A., opowiedzieli o wyzwaniach i szansach w obszarze rozwoju gospodarki wodorowej.

Podczas spotkania dokonano także wstępnej analizy do stworzenia wodorowej mapy drogowej Małopolski, która pozwoli na kreowanie synergii, partnerstw oraz projektów wodorowych w regionie. Spotkanie zakończyła wizyta studyjna, podczas której uczestnicy mogli zobaczyć imponującą infrastrukturę do wytwarzania wodoru, jaką dysponuje Grupa Azoty S.A.

Wydarzenie to pokazuje, że w Małopolsce podejmowane są aktywne działania na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Jest to ważne dla przyszłości regionu i całego kraju, ponieważ gospodarka wodorowa to jedna z kluczowych technologii, która pozwoli na osiągnięcie celów klimatycznych oraz przyczyni się do rozwoju innowacyjnych branż i przedsiębiorstw.

Jego powstanie stanowi naturalną i obliczoną na najbliższe lata kontynuację działań zmierzających do stopniowej budowy małopolskiego ekosystemu wodorowego, który w istotny sposób wzmocni innowacyjność w regionie

Pan Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Powiązane artykuły

Biznes

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek Zmienia Zasady Gry w Magazynowaniu Energii

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych,...

Biznes

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów Republika Korei w...

Biznes

Holandia Pionierem Sieci Wodorowej o Wartości 1,5 Miliarda Euro

Holandia rozpoczęła budowę wartej 1,5 miliarda euro sieci rurociągów wodorowych, aby zmniejszyć...

Biznes

Niemcy wspierają projekt wodoru w Algierii o mocy 50 MW

źródło obrazu: Ministerstwo Energii i Górnictwa Algierii Niemiecki bank rozwojowy KfW zadeklarował...