Wydarzenia

15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze: Wodór – paliwo przyszłości

W Dreźnie odbyło się 15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Wirtschaftsförderung Sachsen GmbH, z przewodnictwem Anny Kurzynogi. Wydarzenie to skupiało się na wodorze jako paliwie przyszłości, prezentując innowacje i praktyczne zastosowania tej technologii.

Podczas forum, zarówno Saksonia, jak i Dolny Śląsk zaprezentowały najnowsze praktyczne zastosowania wodoru, podkreślając jego rolę w kształtowaniu przyszłości zrównoważonej energetyki. Bogata w treść i inspiracje dyskusja panelowa skoncentrowała się na głównych wyzwaniach i możliwościach współpracy transgranicznej w dziedzinie technologii wodorowej.

Istotnym aspektem forum była obecność instytucji z różnych regionów Polski, w tym Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru oraz Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Ich udział umożliwił nawiązanie nowych kontaktów biznesowych i lepsze zrozumienie rozwoju technologii wodorowych w Saksonii.

Zaangażowanie polskich instytucji podkreśla mocną obecność Polski w globalnym ekosystemie wodorowym. Projekty, badania i inicjatywy w Polsce są ważną częścią tego ekosystemu, łącząc innowacje z nauką i praktyką biznesową.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Wydarzenia

H2POLAND & NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Cele, które w ostatnich latach wyznacza Komisja Europejska, związane z ochroną środowiska...

Wydarzenia

Małopolska stawia na wodór cały czas.

Podczas X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Krakowie Województwo Małopolskie zorganizowało panel dyskusyjny...

Wydarzenia

Oceny aktualnego stanu zastosowania wodoru jako paliwa

Autor: Dr inż. Katarzyna Stec Wodór to ostatnio główny temat moich spotkań....

Wydarzenia

Tata Motors prezentuje nowoczesne centrum badawcze nad technologią napędu na wodór

27 października 2023 Indyjska firma Tata Motors, czołowy producent samochodów w kraju,...