Wydarzenia

15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze: Wodór – paliwo przyszłości

W Dreźnie odbyło się 15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Wirtschaftsförderung Sachsen GmbH, z przewodnictwem Anny Kurzynogi. Wydarzenie to skupiało się na wodorze jako paliwie przyszłości, prezentując innowacje i praktyczne zastosowania tej technologii.

Podczas forum, zarówno Saksonia, jak i Dolny Śląsk zaprezentowały najnowsze praktyczne zastosowania wodoru, podkreślając jego rolę w kształtowaniu przyszłości zrównoważonej energetyki. Bogata w treść i inspiracje dyskusja panelowa skoncentrowała się na głównych wyzwaniach i możliwościach współpracy transgranicznej w dziedzinie technologii wodorowej.

Istotnym aspektem forum była obecność instytucji z różnych regionów Polski, w tym Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru oraz Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Ich udział umożliwił nawiązanie nowych kontaktów biznesowych i lepsze zrozumienie rozwoju technologii wodorowych w Saksonii.

Zaangażowanie polskich instytucji podkreśla mocną obecność Polski w globalnym ekosystemie wodorowym. Projekty, badania i inicjatywy w Polsce są ważną częścią tego ekosystemu, łącząc innowacje z nauką i praktyką biznesową.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Related Articles

Wydarzenia

Wesołych Świąt Wielkanocnych! 🐣☀️

Życzymy Wam mnóstwa pozytywnej energii (najlepiej tej czystej!),nowych pomysłów, które rozkwitną jak...

Wydarzenia

Inauguracja targów H2POLAND i NetZero Energy 2025: pierwszy dzień pełen innowacji w technologiach wodorowych

Pierwszy dzień targów H2POLAND i NetZero Energy, które odbywają się w Poznaniu...

Wydarzenia

Wodór na fali – relacja z Kongresu Technologii Wodorowych w Gdyni

Gdynia po raz kolejny udowodniła, że zasługuje na miano jednego z kluczowych...

Wydarzenia

Relacja ze spotkania Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych

W piątek, 28 marca 2025 r., w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa...