Biznes

3 firmy Angielskie dążą do zrównania kosztów z olejem napędowym w nowym projekcie samochodów ciężarowych na ogniwach wodorowych

Brytyjskie Firmy Wdają się w Wyścig o Stworzenie Ciężarówek na Wodorowe Ogniwa Paliwowe Konkurencyjnych dla Diesla

Wstęp

Trzy brytyjskie firmy, zorientowane na rozwój technologii wodorowej, postanowiły połączyć siły w celu stworzenia nowego projektu skupiającego się na wytwarzaniu samochodów ciężarowych na ogniwach wodorowych. Celem jest osiągnięcie „parności kosztów” z obecnymi pojazdami na olej napędowy, co stanowi kolejny krok w kierunku dekarbonizacji sektora transportu.

Partnerzy i cele

Projekt łączy ekspertów z różnych dziedzin, w tym firmy zajmujące się produkcją wodoru, inżynierią i technologią pojazdów. Wspólnie dążą do rozwoju technologii wodorowej, która będzie nie tylko ekologiczna, ale także ekonomicznie konkurencyjna w porównaniu z tradycyjnymi paliwami.

Technologia

Ogniwa wodorowe działają na zasadzie elektrochemicznej reakcji między wodorem i tlenem, wytwarzając energię elektryczną i jedynie wodę jako produkt uboczny. Jest to więc rozwiązanie przyjazne dla środowiska, którego upowszechnienie może znacząco wpłynąć na redukcję emisji CO2. Jednak jednym z największych wyzwań jest obecnie koszt produkcji i dystrybucji wodoru.

Wyzwania i możliwości

Jednym z głównych wyzwań jest obniżenie kosztów związanych z produkcją i przechowywaniem wodoru, aby uczynić go konkurencyjnym w porównaniu z olejem napędowym. Oprócz tego, wymagane są również inwestycje w infrastrukturę, taką jak stacje tankowania. Jednak perspektywa wykorzystania wodoru jako paliwa w transporcie ciężarowym otwiera nowe możliwości w dziedzinie zrównoważonej mobilności.

Podsumowanie

Nowy projekt zjednoczenia trzech brytyjskich firm w celu opracowania technologii wodorowej dla samochodów ciężarowych ma potencjał zrewolucjonizować rynek. Osiągnięcie parności kosztów z olejem napędowym stanowi kluczowy cel, który mógłby znacząco przyspieszyć tempo dekarbonizacji w sektorze transportu. Pomimo wyzwań, takich jak koszty i infrastruktura, wodorowy przyszłość wydaje się być coraz bliżej.

Artykuł oparty na informacjach ze strony: H2 View

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Biznes

Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku 2030

Zakończenie prac nad propozycją Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku...

Biznes

Rewolucja Wodorowa w Grecji: 138 Milionów Dolarów na Zrównoważony Rozwój

Projekt IRIS w Grecji, wspierany przez Grupę Vardinoyiannis i Komisję Europejską, otrzymał...

Biznes

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek Zmienia Zasady Gry w Magazynowaniu Energii

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych,...

Biznes

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów Republika Korei w...