Biznes

3 firmy Angielskie dążą do zrównania kosztów z olejem napędowym w nowym projekcie samochodów ciężarowych na ogniwach wodorowych

Brytyjskie Firmy Wdają się w Wyścig o Stworzenie Ciężarówek na Wodorowe Ogniwa Paliwowe Konkurencyjnych dla Diesla

Wstęp

Trzy brytyjskie firmy, zorientowane na rozwój technologii wodorowej, postanowiły połączyć siły w celu stworzenia nowego projektu skupiającego się na wytwarzaniu samochodów ciężarowych na ogniwach wodorowych. Celem jest osiągnięcie „parności kosztów” z obecnymi pojazdami na olej napędowy, co stanowi kolejny krok w kierunku dekarbonizacji sektora transportu.

Partnerzy i cele

Projekt łączy ekspertów z różnych dziedzin, w tym firmy zajmujące się produkcją wodoru, inżynierią i technologią pojazdów. Wspólnie dążą do rozwoju technologii wodorowej, która będzie nie tylko ekologiczna, ale także ekonomicznie konkurencyjna w porównaniu z tradycyjnymi paliwami.

Technologia

Ogniwa wodorowe działają na zasadzie elektrochemicznej reakcji między wodorem i tlenem, wytwarzając energię elektryczną i jedynie wodę jako produkt uboczny. Jest to więc rozwiązanie przyjazne dla środowiska, którego upowszechnienie może znacząco wpłynąć na redukcję emisji CO2. Jednak jednym z największych wyzwań jest obecnie koszt produkcji i dystrybucji wodoru.

Wyzwania i możliwości

Jednym z głównych wyzwań jest obniżenie kosztów związanych z produkcją i przechowywaniem wodoru, aby uczynić go konkurencyjnym w porównaniu z olejem napędowym. Oprócz tego, wymagane są również inwestycje w infrastrukturę, taką jak stacje tankowania. Jednak perspektywa wykorzystania wodoru jako paliwa w transporcie ciężarowym otwiera nowe możliwości w dziedzinie zrównoważonej mobilności.

Podsumowanie

Nowy projekt zjednoczenia trzech brytyjskich firm w celu opracowania technologii wodorowej dla samochodów ciężarowych ma potencjał zrewolucjonizować rynek. Osiągnięcie parności kosztów z olejem napędowym stanowi kluczowy cel, który mógłby znacząco przyspieszyć tempo dekarbonizacji w sektorze transportu. Pomimo wyzwań, takich jak koszty i infrastruktura, wodorowy przyszłość wydaje się być coraz bliżej.

Artykuł oparty na informacjach ze strony: H2 View

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Biznes

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek Zmienia Zasady Gry w Magazynowaniu Energii

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych,...

Biznes

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów Republika Korei w...

Biznes

Holandia Pionierem Sieci Wodorowej o Wartości 1,5 Miliarda Euro

Holandia rozpoczęła budowę wartej 1,5 miliarda euro sieci rurociągów wodorowych, aby zmniejszyć...

Biznes

Niemcy wspierają projekt wodoru w Algierii o mocy 50 MW

źródło obrazu: Ministerstwo Energii i Górnictwa Algierii Niemiecki bank rozwojowy KfW zadeklarował...