Biznes

Budowa stacji tankowania wodoru w Tychach i Świerklańcu

Umowa na rozwój infrastruktury wodorowej w ramach projektu "Budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru"

1 marca 2023 r. NFOŚiGW zawarł umowę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Tychach i Przedsiębiorstwem Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu na budowę stacji tankowania wodoru w ramach projektu „Budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”.

Z notatki prasowej Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że w Świerklańcu powstanie stacja wodoru w ramach strategii bezemisyjnego transportu na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Stacja będzie dysponować technologią do sprężania i dozowania wodoru do 350 barów, a jej szacowany obrót wyniesie ok. 150 000 kg/rok. Projekt ma zakończyć się w marcu 2025 r., a kwota dotacji z NFOŚiGW wynosi 5 887 500 zł.

W Tychach PKM planuje budowę stacji wodoru, mającej na celu promowanie wodoromobilności i poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie emisji CO2 i NOx. Projekt ma zakończyć się w grudniu 2024 r., a wsparcie z NFOŚiGW to dotacja w wysokości 4 202 697 zł.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Biznes

Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku 2030

Zakończenie prac nad propozycją Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku...

Biznes

Rewolucja Wodorowa w Grecji: 138 Milionów Dolarów na Zrównoważony Rozwój

Projekt IRIS w Grecji, wspierany przez Grupę Vardinoyiannis i Komisję Europejską, otrzymał...

Biznes

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek Zmienia Zasady Gry w Magazynowaniu Energii

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych,...

Biznes

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów Republika Korei w...