Biznes

Budowa stacji tankowania wodoru w Tychach i Świerklańcu

Umowa na rozwój infrastruktury wodorowej w ramach projektu "Budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru"

1 marca 2023 r. NFOŚiGW zawarł umowę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Tychach i Przedsiębiorstwem Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu na budowę stacji tankowania wodoru w ramach projektu „Budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”.

Z notatki prasowej Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że w Świerklańcu powstanie stacja wodoru w ramach strategii bezemisyjnego transportu na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Stacja będzie dysponować technologią do sprężania i dozowania wodoru do 350 barów, a jej szacowany obrót wyniesie ok. 150 000 kg/rok. Projekt ma zakończyć się w marcu 2025 r., a kwota dotacji z NFOŚiGW wynosi 5 887 500 zł.

W Tychach PKM planuje budowę stacji wodoru, mającej na celu promowanie wodoromobilności i poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie emisji CO2 i NOx. Projekt ma zakończyć się w grudniu 2024 r., a wsparcie z NFOŚiGW to dotacja w wysokości 4 202 697 zł.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Biznes

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek Zmienia Zasady Gry w Magazynowaniu Energii

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych,...

Biznes

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów Republika Korei w...

Biznes

Holandia Pionierem Sieci Wodorowej o Wartości 1,5 Miliarda Euro

Holandia rozpoczęła budowę wartej 1,5 miliarda euro sieci rurociągów wodorowych, aby zmniejszyć...

Biznes

Niemcy wspierają projekt wodoru w Algierii o mocy 50 MW

źródło obrazu: Ministerstwo Energii i Górnictwa Algierii Niemiecki bank rozwojowy KfW zadeklarował...