Wydarzenia

Odnawialna Energia Morska i Zaawansowana Produkcja na Horyzoncie Dla Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych i MCH2

Zaawansowana Produkcja i Odnawialne Źródła Energii: Polski Klaster Technologii Kompozytowych na Spotkaniu Projektowym ADMA

Nie ma nic lepszego niż spotkanie z ludźmi, którzy rozumieją znaczenie innowacji i zaawansowanej produkcji dla przyszłości energetyki. Tego właśnie doświadczyliśmy (Urząd Marszałkowski, Krakowski Park Technologiczny, Polski Klaster Technologii Kompozytowych i Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru) podczas niedawnego spotkania projektowego zorganizowanego przez liderów Projektu Pilotażowego ADMA w ramach Vanguard Initiative. Dzięki uprzejmości Stefano Valentini, Nindy Bhari, Valentine Willmann i TeamScotland, miałem okazję brać udział w intensywnych dyskusjach na temat zaawansowanej produkcji dla wysoce zintegrowanych komponentów dla morskich odnawialnych źródeł energii, tradycyjnej energii morskiej i przemysłu podwodnego.

Spotkanie obejmowało bezpośrednie zetknięcie z możliwościami technologii offshore, a także możliwość odwiedzenia farmy wiatrowej Kincardine Floating, gdzie mieliśmy okazję naocznie zobaczyć, jak produkuje się wodór przy wykorzystaniu energii wiatru. Było to doświadczenie tak fascynujące, jak edukacyjne, które na pewno wpłynie na naszą pracę w Polskim Klastrze Technologii Kompozytowych i Małopolskim Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru (MCH2).

Podczas naszego pobytu intensywnie dyskutowaliśmy o przyszłych wspólnych projektach i możliwościach, jakie mogą one stworzyć dla naszych organizacji. Optymizm i entuzjazm, z jakim nasi gospodarze podchodzili do tych dyskusji, był zaraźliwy i nie mogę doczekać się, aby zobaczyć, co przyniesie przyszłość.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Wydarzenia

H2POLAND & NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Cele, które w ostatnich latach wyznacza Komisja Europejska, związane z ochroną środowiska...

Wydarzenia

Małopolska stawia na wodór cały czas.

Podczas X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Krakowie Województwo Małopolskie zorganizowało panel dyskusyjny...

Wydarzenia

15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze: Wodór – paliwo przyszłości

W Dreźnie odbyło się 15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski...

Wydarzenia

Oceny aktualnego stanu zastosowania wodoru jako paliwa

Autor: Dr inż. Katarzyna Stec Wodór to ostatnio główny temat moich spotkań....