Wydarzenia

Włochy, Niemcy i Austria popierają rozwój rurociągu wodorowego z Afryki Północnej do Europy

Wspólna inicjatywa trzech krajów ma na celu zwiększenie importu odnawialnego wodoru

Wspólne wsparcie dla rozwoju rurociągu gotowego do obsługi wodoru pomiędzy Afryką Północną a Europą zadeklarowały ministerstwa energetyki Włoch, Niemiec i Austrii – poinformował włoski operator sieci gazowej Snam. Snam, jedna z firm zaangażowanych w ten projekt, oświadczyła, że trzy kraje wyraziły swoje poparcie dla projektów infrastrukturalnych mających uzyskać status Projektu Wspólnego Interesu Unii Europejskiej (PCI), co umożliwiłoby im dostęp do pewnych funduszy UE oraz przyspieszonej procedury wydawania pozwoleń. Europa stara się zwiększyć produkcję i import wodoru odnawialnego – paliwa wytwarzanego za pomocą odnawialnej energii elektrycznej, na którym kraje stawiają w celu ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych w procesach przemysłowych, takich jak produkcja stali.

Tzw. Korytarz SouthH2 połączyłby Afrykę Północną, Włochy, Austrię i Niemcy, umożliwiając dotarcie odnawialnego wodoru wyprodukowanego w południowej części Morza Śródziemnego do europejskich konsumentów – podała firma Snam.

Projekt o długości 3300 km jest prowadzony przez czterech głównych operatorów systemów przesyłowych (TSO) w Europie: Snam, Trans Austria Gasleitung (TAG), Gas Connect Austria (GCA) i Bayernets w Niemczech. Rurociąg, o zdolności importu wodoru wynoszącej ponad 4 miliony ton rocznie (Mtpa) z Afryki Północnej, mógłby dostarczać 40% celu importu wodoru UE do roku 2030 i mógłby być gotowy do użytku już w tym samym roku – podkreśliła firma Snam.

Powiązane artykuły

Wydarzenia

Małopolska stawia na wodór cały czas.

Podczas X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Krakowie Województwo Małopolskie zorganizowało panel dyskusyjny...

Wydarzenia

Tata Motors prezentuje nowoczesne centrum badawcze nad technologią napędu na wodór

27 października 2023 Indyjska firma Tata Motors, czołowy producent samochodów w kraju,...

Wydarzenia

Relacja z 15. Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego

W Dreźnie odbyło się ważne spotkanie dotyczące technologii wodorowej – 15. Polsko-Saksońskie...

Wydarzenia

W świecie systemów bezzałogowych i napędu wodorowego – webinar PARP

O tym, z jakimi wyzwaniami i trendami mierzy się obecnie sektor przemysłu...