Biznes

Rekordowe zamówienie na wodorowe autobusy Solaris

Rebus Regionalbus zamawia 52 wodorowe autobusy Urbino, z planem realizacji do końca 2024 roku

Solaris Bus & Coach otrzymał rekordowe zamówienie na 52 wodorowe autobusy Urbino od przewoźnika Rebus Regionalbus z siedzibą w Güstrow, Niemcy. Umowa ma zostać zrealizowana do końca 2024 roku.

Rebus Regionalbus otrzyma 47 pojazdów o długości 12 metrów, wyposażonych w ogniwa paliwowe o mocy 70 kW, oraz pięć modeli przegubowych z ogniwa paliwowego o mocy 100 kW, które są najnowszym modelem w ofercie Solaris. Wraz z nowymi autobusami, w Güstrow i Bad Doberan zostaną zbudowane dwie stacje tankowania wodoru, mające na celu obsługę lokalnego transportu publicznego opartego na technologii wodorowej.

Solaris Bus & Coach otrzymał rekordowe zamówienie na 52 wodorowe autobusy Urbino

Przedstawiciele Solaris Bus & Coach podkreślają, że przyszłość transformacji tkwi w synergii różnych technologii. W tym przypadku to właśnie wodór okazał się najlepszym możliwym rozwiązaniem.

W zeszłym miesiącu Hochbahn zamówił pięć autobusów Urbino 12 wodorowych do eksploatacji w Hamburgu, Niemcy. Solaris otrzymał również pierwsze zamówienie na swoje 18-metrowe autobusy wodorowe w lutym, od niemieckiej firmy Stadtwerke Aschaffenburg Verkehrs.

Firma zamówiła 10 jednostek Urbino 12 na wodór oraz dwa autobusy Urbino o długości 18 metrów na wodór, które zawierają moduł ogniw paliwowych o mocy 100 kW.

Oba zestawy autobusów mają zostać wprowadzone na ulice Niemiec do 2024 roku. Solaris dostarczył już ponad 100 jednostek wodorowych Urbino przewoźnikom z Niemiec, Włoch, Holandii, Szwecji i Polski. Kolejne 100 jednostek znajduje się w procesie produkcji.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Biznes

Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku 2030

Zakończenie prac nad propozycją Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku...

Biznes

Rewolucja Wodorowa w Grecji: 138 Milionów Dolarów na Zrównoważony Rozwój

Projekt IRIS w Grecji, wspierany przez Grupę Vardinoyiannis i Komisję Europejską, otrzymał...

Biznes

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek Zmienia Zasady Gry w Magazynowaniu Energii

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych,...

Biznes

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów Republika Korei w...