Wydarzenia

Relacja z 15. Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego

Wodorowa Przyszłość: Mosty Współpracy pomiędzy Polską a Saksonią

W Dreźnie odbyło się ważne spotkanie dotyczące technologii wodorowej – 15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze. Tematem przewodnim było zastosowanie wodoru jako paliwa przyszłości. Organizacja wydarzenia leżała w rękach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Wirtschaftsförderung Sachsen GmbH. Głównym celem forum była wymiana doświadczeń oraz budowanie mostów współpracy pomiędzy polskimi i saksońskimi przedsiębiorcami, ekspertami oraz instytucjami wspierającymi biznes.

Podczas spotkania zaprezentowano najnowsze innowacje oraz praktyczne rozwiązania z zakresu technologii wodorowej, które są już wdrożone w Saksonii i na Dolnym Śląsku. Coraz wyraźniej widać, że wodór zyskuje na znaczeniu w kontekście przyszłości zrównoważonej energetyki w regionie. Paneliści podczas dyskusji omawiali kluczowe wyzwania i perspektywy rozwoju współpracy transgranicznej w tej dziedzinie.

Cenne było także zaangażowanie instytucji ogólnopolskich i małopolskich, takich jak Polski Klaster Technologii Kompozytowych Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru Sp. z o.o. Ich obecność umożliwiła nawiązanie nowych kontaktów oraz głębsze zrozumienie trendów rozwojowych w technologii wodorowej w Saksonii.

Współpraca pomiędzy różnymi województwami, zwłaszcza Dolnośląskim i Małopolskim, zyskuje na sile i znaczeniu, co ma bezpośredni wpływ na kształtowanie ekosystemu wodorowego w Polsce. Jest to ekosystem, w którym badania, projekty i inicjatywy odgrywają kluczową rolę, promując innowacje i ściślejszą współpracę między sektorami biznesowym i naukowym.

  1. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze potwierdziło swoją wartość jako doskonałe miejsce do wymiany wiedzy i budowania relacji. Wyrazy uznania należą się organizatorom za ich wkład w przygotowanie tego wydarzenia.

Na forum można było nie tylko zobaczyć polską delegację, ale również polską myśl techniczną w postaci autobusów SOLARIS.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Wydarzenia

H2POLAND & NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Cele, które w ostatnich latach wyznacza Komisja Europejska, związane z ochroną środowiska...

Wydarzenia

Małopolska stawia na wodór cały czas.

Podczas X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Krakowie Województwo Małopolskie zorganizowało panel dyskusyjny...

Wydarzenia

15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze: Wodór – paliwo przyszłości

W Dreźnie odbyło się 15. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski...

Wydarzenia

Oceny aktualnego stanu zastosowania wodoru jako paliwa

Autor: Dr inż. Katarzyna Stec Wodór to ostatnio główny temat moich spotkań....