Biznes

Rozwój stacji tankowania wodoru w Polsce nabiera tempa

Rybnik otwiera kolejną stację z zielonym wodorem, a Orlen inwestuje w przyszłość wodorowego transportu publicznego.

Rybnik, na Śląsku, niedawno otworzył ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Znajduje się ona przy ulicy Budowlanych 6, obok dworca komunikacji miejskiej. Stacja jest prowadzona przez PAK-PCE Stacje H2, spółkę związaną z ZE PAK i Grupą Polsat Plus. Wodór dostarczany na stację będzie w 100% ze źródeł odnawialnych, co oznacza, że będzie to zielony wodór.

Niedługo przed otwarciem tej stacji w Rybniku, PAK-PCE Stacje H2 uruchomiła podobny obiekt w Warszawie. Decyzja o wyborze Rybnika na lokalizację kolejnej stacji była celowa. W marcu samorząd tego miasta podpisał umowę na dostawę 20 autobusów zasilanych wodorem. Te pojazdy, mogące przewozić do 86 pasażerów, zaczęły kursować w październiku. Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup tych autobusów. W kwietniu rybnicki samorząd planował zakup kolejnych autobusów wodorowych, z nadzieją na dofinansowanie w wysokości 48 mln zł.

Inna duża firma, Orlen, również inwestuje w stacje tankowania wodoru. Rozpoczęła od budowy obiektu w Krakowie, a wkrótce otworzy stacje w Poznaniu i Katowicach. Orlen skupia się głównie na transporcie publicznym, choć planuje również obsługiwanie samochodów osobowych zasilanych wodorem. Ich plany na najbliższe lata obejmują budowę kolejnych stacji w miastach takich jak Wałbrzych, Gorzów Wielkopolski czy Bielsko-Biała. Orlen poszerza również swoją działalność za granicę, otwierając stacje w Czechach.

Dominika Niewierska z Grupy Orlen podkreśliła w jednym z wywiadów, że choć samochody osobowe zasilane wodorem nie są jeszcze głównym celem, stacje będą przystosowane do ich obsługi. Firma planuje skupić się na transporcie publicznym przynajmniej do 2025 roku.

Powiązane artykuły

Biznes

Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku 2030

Zakończenie prac nad propozycją Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku...

Biznes

Rewolucja Wodorowa w Grecji: 138 Milionów Dolarów na Zrównoważony Rozwój

Projekt IRIS w Grecji, wspierany przez Grupę Vardinoyiannis i Komisję Europejską, otrzymał...

Biznes

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek Zmienia Zasady Gry w Magazynowaniu Energii

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych,...

Biznes

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów Republika Korei w...