Biznes

Linde i Evonik zawierają umowę dotyczącą zielonego wodoru

Linde będzie dostarczać zielony wodór dla Evonik oraz lokalnego rynku, wspierając zarówno rozbudowę infrastruktury Evonik, jak i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Singapurze

Linde poinformował o podpisaniu długoterminowej umowy z Evonik, firmą specjalizującą się w chemikaliach specjalistycznych, dotyczącej dostaw zielonego wodoru.

Firma Linde zbuduje, będzie właścicielem i zarządzać zakładem wytwarzającym elektrolizery alkaliczne o mocy 9 MW na wyspie Jurong w Singapurze. Zakład ten będzie produkował zielony wodór, który Evonik wykorzysta do produkcji metioniny – niezbędnego składnika pasz dla zwierząt. Nowa umowa dostaw ma na celu wspieranie rozbudowy istniejącej infrastruktury Evonik oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Singapurze.

Linde nie tylko dostarczy zielony wodór dla Evonik, ale również zaopatrzy lokalny rynek w zielony wodór, aby sprostać rosnącemu popytowi. Oczekuje się, że nowy zakład rozpocznie działalność w 2024 roku i stanie się największym elektrolizerem w Singapurze.

Moloy Banerjee, prezes ASEAN i Azji Południowej w Linde, wyraził zadowolenie z możliwości wsparcia zrównoważonego rozwoju Evonik na wyspie Jurong poprzez dostawy zielonego wodoru. Projekt ten wpisuje się w Narodową Strategię Wodorową Singapuru oraz w dążenie kraju do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Dr Jan-Olaf Barth, szef działu Essential Nutrition Product Line w Evonik, podkreślił, że zwiększenie zdolności produkcyjnej metioniny w Singapurze to ważny krok dla firmy. Evonik, we współpracy z Linde, zamierza wprowadzić innowacyjne procesy, które pozwolą na poprawę efektywności produkcji i zmniejszenie śladu węglowego.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Biznes

Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku 2030

Zakończenie prac nad propozycją Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku...

Biznes

Rewolucja Wodorowa w Grecji: 138 Milionów Dolarów na Zrównoważony Rozwój

Projekt IRIS w Grecji, wspierany przez Grupę Vardinoyiannis i Komisję Europejską, otrzymał...

Biznes

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek Zmienia Zasady Gry w Magazynowaniu Energii

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych,...

Biznes

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów Republika Korei w...