Biznes

Linde i Evonik zawierają umowę dotyczącą zielonego wodoru

Linde będzie dostarczać zielony wodór dla Evonik oraz lokalnego rynku, wspierając zarówno rozbudowę infrastruktury Evonik, jak i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Singapurze

Linde poinformował o podpisaniu długoterminowej umowy z Evonik, firmą specjalizującą się w chemikaliach specjalistycznych, dotyczącej dostaw zielonego wodoru.

Firma Linde zbuduje, będzie właścicielem i zarządzać zakładem wytwarzającym elektrolizery alkaliczne o mocy 9 MW na wyspie Jurong w Singapurze. Zakład ten będzie produkował zielony wodór, który Evonik wykorzysta do produkcji metioniny – niezbędnego składnika pasz dla zwierząt. Nowa umowa dostaw ma na celu wspieranie rozbudowy istniejącej infrastruktury Evonik oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Singapurze.

Linde nie tylko dostarczy zielony wodór dla Evonik, ale również zaopatrzy lokalny rynek w zielony wodór, aby sprostać rosnącemu popytowi. Oczekuje się, że nowy zakład rozpocznie działalność w 2024 roku i stanie się największym elektrolizerem w Singapurze.

Moloy Banerjee, prezes ASEAN i Azji Południowej w Linde, wyraził zadowolenie z możliwości wsparcia zrównoważonego rozwoju Evonik na wyspie Jurong poprzez dostawy zielonego wodoru. Projekt ten wpisuje się w Narodową Strategię Wodorową Singapuru oraz w dążenie kraju do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Dr Jan-Olaf Barth, szef działu Essential Nutrition Product Line w Evonik, podkreślił, że zwiększenie zdolności produkcyjnej metioniny w Singapurze to ważny krok dla firmy. Evonik, we współpracy z Linde, zamierza wprowadzić innowacyjne procesy, które pozwolą na poprawę efektywności produkcji i zmniejszenie śladu węglowego.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Biznes

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek Zmienia Zasady Gry w Magazynowaniu Energii

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych,...

Biznes

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów Republika Korei w...

Biznes

Holandia Pionierem Sieci Wodorowej o Wartości 1,5 Miliarda Euro

Holandia rozpoczęła budowę wartej 1,5 miliarda euro sieci rurociągów wodorowych, aby zmniejszyć...

Biznes

Niemcy wspierają projekt wodoru w Algierii o mocy 50 MW

źródło obrazu: Ministerstwo Energii i Górnictwa Algierii Niemiecki bank rozwojowy KfW zadeklarował...