Biznes

Polsko – japońskie Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru

Zacieśnienie Współpracy Polsko-Japońskiej w Kontekście Technologii Wodorowych

Wodorowa rewolucja staje się faktem, a jej skala i wpływ na gospodarkę globalną jest nie do przecenienia. 4 maja 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister ekonomii, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura podpisali Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru, które potwierdza, że obie strony będą działać na rzecz rozwoju tej technologii, która ma szansę zrewolucjonizować energetykę.

Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru to kolejny krok w kierunku zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości energetycznej, na którą tak bardzo liczą naukowcy i ekolodzy. Wodorowy paliwowy układ napędowy stanowi nie tylko alternatywę dla silników spalinowych, ale także umożliwia magazynowanie energii elektrycznej wodorowej, która w przyszłości może stanowić źródło energii elektrycznej, wykorzystywanej do zasilania miast czy całych krajów.

Podpisane Memorandum jest szczególnie ważne, ponieważ Japonia jest jednym z krajów, które od lat inwestują w rozwój technologii wodorowych. Z kolei Polska, dzięki potencjałowi w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr i słońce, ma szansę stać się ważnym dostawcą wodoru na rynku międzynarodowym, w tym Japonii, której zasoby surowcowe są bardzo ograniczone.

Minister Nishimura podkreślił dotychczasowe osiągnięcia w upowszechnianiu technologii wodorowych w Polsce m.in. dzięki japońskim firmom Toyota czy Toshiba, które wspomagają Polskę we wdrażaniu technologii wodorowych.

Podpisanie Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru to krok w kierunku stworzenia nowej przestrzeni gospodarczej opartej na zielonych technologiach. Współpraca Polski i Japonii może przyspieszyć proces rozwoju tej dziedziny i wpłynąć pozytywnie na kondycję środowiska naturalnego. Jest to również szansa na rozwój polskiego przemysłu, a przede wszystkim na zmniejszenie naszej zależności od paliw kopalnych.Zacieśnienie współpracy w dziedzinie wodoru między Polską a Japonią jest wielkim krokiem naprzód w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych. To szansa na rozwój gospodarki opartej na zielonych technologiach, a także na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. To również okazja do promowania Polski jako kraju rozwijającego się w dziedzinie zielonych technologii i zwiększenia jej prestiżu na arenie międzynarodowej.

Related Articles

Biznes

Air Liquide Otrzymuje Wsparcie UE na Niskoemisyjny i Odnawialny Wodór z Amoniaku

Wodór jako paliwo przyszłości otrzymuje kolejne wsparcie na drodze do swojej szerokiej...

Biznes

Politechnika Krakowska kolejnym Patronem Honorowym konferencji MAŁOPOLSKA H2 CO₂nnect

Politechnika Krakowska dołączyła do grona Patronów Honorowych konferencji MAŁOPOLSKA H2 CO₂nnect, która...

Biznes

120 milionów euro na rozwój e-paliw: Elyse Energy przyspiesza zieloną transformację w Europie

Francuska firma Elyse Energy, specjalizująca się w produkcji zrównoważonych paliw i surowców...

Biznes

Equinor poszukuje odbiorców niskoemisyjnego wodoru z projektu H2M Eemshaven

Norweski koncern Equinor ogłosił rozpoczęcie procesu poszukiwania potencjalnych nabywców dla planowanej produkcji...