Biznes

Polsko – japońskie Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru

Zacieśnienie Współpracy Polsko-Japońskiej w Kontekście Technologii Wodorowych

Wodorowa rewolucja staje się faktem, a jej skala i wpływ na gospodarkę globalną jest nie do przecenienia. 4 maja 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister ekonomii, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura podpisali Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru, które potwierdza, że obie strony będą działać na rzecz rozwoju tej technologii, która ma szansę zrewolucjonizować energetykę.

Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru to kolejny krok w kierunku zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości energetycznej, na którą tak bardzo liczą naukowcy i ekolodzy. Wodorowy paliwowy układ napędowy stanowi nie tylko alternatywę dla silników spalinowych, ale także umożliwia magazynowanie energii elektrycznej wodorowej, która w przyszłości może stanowić źródło energii elektrycznej, wykorzystywanej do zasilania miast czy całych krajów.

Podpisane Memorandum jest szczególnie ważne, ponieważ Japonia jest jednym z krajów, które od lat inwestują w rozwój technologii wodorowych. Z kolei Polska, dzięki potencjałowi w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr i słońce, ma szansę stać się ważnym dostawcą wodoru na rynku międzynarodowym, w tym Japonii, której zasoby surowcowe są bardzo ograniczone.

Minister Nishimura podkreślił dotychczasowe osiągnięcia w upowszechnianiu technologii wodorowych w Polsce m.in. dzięki japońskim firmom Toyota czy Toshiba, które wspomagają Polskę we wdrażaniu technologii wodorowych.

Podpisanie Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru to krok w kierunku stworzenia nowej przestrzeni gospodarczej opartej na zielonych technologiach. Współpraca Polski i Japonii może przyspieszyć proces rozwoju tej dziedziny i wpłynąć pozytywnie na kondycję środowiska naturalnego. Jest to również szansa na rozwój polskiego przemysłu, a przede wszystkim na zmniejszenie naszej zależności od paliw kopalnych.Zacieśnienie współpracy w dziedzinie wodoru między Polską a Japonią jest wielkim krokiem naprzód w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych. To szansa na rozwój gospodarki opartej na zielonych technologiach, a także na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. To również okazja do promowania Polski jako kraju rozwijającego się w dziedzinie zielonych technologii i zwiększenia jej prestiżu na arenie międzynarodowej.

Powiązane artykuły

Biznes

Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku 2030

Zakończenie prac nad propozycją Planu rozwoju technologii wodorowych dla Małopolski do roku...

Biznes

Rewolucja Wodorowa w Grecji: 138 Milionów Dolarów na Zrównoważony Rozwój

Projekt IRIS w Grecji, wspierany przez Grupę Vardinoyiannis i Komisję Europejską, otrzymał...

Biznes

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek Zmienia Zasady Gry w Magazynowaniu Energii

W kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i poszukiwania czystych technologii energetycznych,...

Biznes

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów

Koreańska Rewolucja w Technologiach Wodorowych – Przyszłość Przemysłu Kompozytów Republika Korei w...