Baza wiedzy

Wodorowa Przyszłość: Nowa Era Magazynowania Energetycznego

HYBRIT prezentuje obiecujące wyniki testów magazynowania wodoru, otwierając drzwi do bardziej efektywnej i zrównoważonej energetyki

HYBRIT przeprowadził badania nad przechowywaniem wodoru na rynku energii elektrycznej, które sugerują, że dzięki magazynowaniu można obniżyć koszty produkcji wodoru w zmiennych warunkach cen energii elektrycznej o 25-40%.

Po miesiącu komercyjnych testów współpracy SSAB, LKAB i Vattenfall, HYBRIT przeprowadził próby wytwarzania wodoru z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w zależności od zmiennych cen energii, dążąc do osiągnięcia jak najniższych kosztów.

Badania przeprowadzono w zakładzie magazynowania wodoru w Svartöberget, Luleå, w Szwecji. Zakład, który ma zdolność magazynowania 100 metrów sześciennych wodoru, okazał się idealnie przystosowany do szybkiego opróżniania i uzupełniania zapasów.

Marie Anheden, główny menedżer projektu w HYBRIT, podkreśliła, że wyniki były bardzo dobre, nawet pomimo optymalizacji operacji w oparciu o rzeczywiste ceny energii elektrycznej w okresie niskich wahań cen. Dzięki rzeczywistemu monitorowaniu oszczędności można było śledzić korzyści płynące z magazynowania.

Pierwsze testy zakładu HYBRIT rozpoczęły się we wrześniu 2022 roku, a planowane są do zakończenia w 2024 roku.

Początkowo zakładano, że po osiągnięciu pełnej skali zakład będzie mógł magazynować do 120 000 metrów sześciennych wodoru, co pozwoli magazynować energię odpowiadającą 100 GWh w postaci gazu wodorowego.

Mikael Nordlander, szef ds. dekarbonizacji przemysłu w Vattenfall, podkreślił, że magazynowanie wodoru w dużych ilościach umożliwia dostosowanie zużycia energii elektrycznej w systemie o zmiennym dostępie i cenach oraz dostarczanie przemysłowi stabilniejszego i bardziej opłacalnego źródła wodoru.

HYBRIT został założony w 2016 roku przez firmy SSAB, LKAB i Vattenfall. Jego celem jest produkcja wodoru w okresach nadwyżki energii elektrycznej, magazynowanie go pod ziemią i wykorzystywanie w sytuacjach, gdy system energetyczny jest obciążony, np. do produkcji żelaza gąbczastego.

Stefan Savonen z LKAB dodał, że do 2050 roku planują wytworzyć ponad milion ton wodoru i zużyć ponad 70 TWh energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł rocznie. Dlatego obniżenie kosztów jest kluczowe.

Powiązane artykuły

Baza wiedzy

Innowacje w Przechowywaniu Wodoru: Zbiorniki Kompozytowe z Politechniki Wrocławskiej

Cały artykuł, oferta w magazynie branżowym Lightweight Zespół badawczy z Politechniki Wrocławskiej,...

Baza wiedzy

Zielony wodór. Krótka monografia.Cz. IV**. Badania naukowe i prace rozwojowe

Autor: Jerzy Polaczek Dzięki uprzejmości autora Pana Jerzego Polaczka udostępniamy już 4...

Baza wiedzy

Zielony wodór. Krótka monografia. Cz. III**. Zagadnienia ekonomiczne

Autor: Jerzy Polaczek Dzięki uprzejmości autora Pana Jerzego Polaczka udostępniamy artykuł, który...

Baza wiedzy

Zielony wodór. Krótka monografia. Cz. II**. Kierunki stosowania

Autor: Jerzy Polaczek Dzięki uprzejmości autora Pana Jerzego Polaczka udostępniamy artykuł, który...