Wydarzenia

Podsumowanie Panelu Dyskusyjnego: „Wodór – paliwo alternatywne? Przyszłość technologii wodorowych oczami naukowców i samorządowców”

Wstęp

13 września w ramach Krynica Forum odbył się panel dyskusyjny poświęcony roli wodoru jako alternatywnego paliwa. W spotkaniu udział wzięli eksperci z różnych dziedzin, w tym przedstawiciele samorządów, naukowcy oraz przedsiębiorcy. Dyskusja skupiła się na kilku kluczowych zagadnieniach dotyczących rozwijającej się technologii wodorowej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Województwa Małopolskiego.

Uczestnicy i omówione pytania

Jerzy Kopeć

Panel prowadził Jerzy Kopeć Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Józef Gawron

Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, na panelu dyskusyjnym poświęconym technologii wodorowej, podkreślił znaczenie strategicznych wyzwań i inicjatyw, a także znaczenie wodoru w rozwoju regionu oraz pozytywną rolę Małopolskiej Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych w kształtowaniu strategicznych podwalin dla rozwoju gospodarki wodorowej w regionie. Innym istotnym punktem był wątek tworzącej się w Małopolsce wodorowej mapy drogowej. Mapa ta ma być kompendium wiedzy o potencjale i możliwościach rozwoju technologii wodorowej w regionie, a jej stworzenie będzie ważnym krokiem do jeszcze ściślejszej konsolidacji środowiska.

dr Andrzej Czulak

Dr Andrzej Czulak, prezes Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru, omówił cele działalność Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru oraz potencjał współpracy z parteremi zagranicznymi w kontekście technologii wodorowych.

Henryk Kubiczek

Henryk Kubiczek, Dyrektor Departamentu Korporacji, Strategii i Rozwoju w Grupie Azoty, wyjaśnił, jak jego organizacja zamierza wpierać rozwój technologii wodorowych i jak korzysta z platform międzynarodowej współpracy.

Prof. Magdalena Dudek

Profesor Magdalena Dudek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podzieliła się swoimi poglądami na różne „kolory” wodoru i ich znaczenie w kontekście ekologii i planów na przyszłość. Poruszyła także społeczne aspekty technologii wodorowych, w tym bezpieczeństwo i ryzyka związane z używaniem wodoru jako nośnika energii.

Podsumowanie

Panel był znaczącym wydarzeniem dla wszystkich zainteresowanych przyszłością energetyki w Polsce. Dyskusja pokazała, że technologie wodorowe są obszarem o dużym potencjale, ale również z wyzwaniami, które warto omawiać w szerokim gronie ekspertów.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Wydarzenia

Małopolska stawia na wodór cały czas.

Podczas X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Krakowie Województwo Małopolskie zorganizowało panel dyskusyjny...

Wydarzenia

Tata Motors prezentuje nowoczesne centrum badawcze nad technologią napędu na wodór

27 października 2023 Indyjska firma Tata Motors, czołowy producent samochodów w kraju,...

Wydarzenia

Relacja z 15. Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego

W Dreźnie odbyło się ważne spotkanie dotyczące technologii wodorowej – 15. Polsko-Saksońskie...

Wydarzenia

W świecie systemów bezzałogowych i napędu wodorowego – webinar PARP

O tym, z jakimi wyzwaniami i trendami mierzy się obecnie sektor przemysłu...