Legislacja

ReFuelEU Aviation: Krok w stronę zrównoważonego lotnictwa

Ostateczne porozumienie dotyczące regulacji ReFuelEU Aviation promuje produkcję i wykorzystanie zrównoważonych paliw lotniczych do 2050 roku

26 kwietnia wieczorem współustawodawcy osiągnęli ostateczne porozumienie w sprawie ostatniego z pakietów transportowych Fit for 55, regulacji ReFuelEU Aviation, której celem jest promowanie produkcji i wykorzystania zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) do 2050 roku.

Ważnym osiągnięciem dla dekarbonizacji lotnictwa jest ustalenie, że SAFy będą stanowić 70% wszystkich paliw dostarczanych do operatorów na lotniskach UE do 2050 roku, a jednocześnie ustalone zostały dedykowane cele dotyczące wykorzystania syntetycznych paliw lotniczych opartych na wodorze.

„Po osiągnięciu pozytywnego wyniku w zakresie regulacji dotyczącej infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) oraz propozycji FuelEU Maritime w zeszłym miesiącu, cieszymy się, że osiągnięto terminowe i ambitne porozumienie dotyczące stosowania paliw alternatywnych również w sektorze lotnictwa. To porozumienie to historyczny moment na drodze do dekarbonizacji tego trudnego do złagodzenia sektora transportu. Ustalając wiążące mandaty dla wykorzystania zrównoważonych paliw lotniczych, ta regulacja dostarcza niezbędnej długoterminowej pewności dla dostawców paliw, aby dokonać inwestycji i ustanowić europejski łańcuch dostaw tych czystszych paliw”.

Darko Levicar, dyrektor ds. polityki mobilności Hydrogen Europe

Hydrogen Europe szczególnie docenia kompromis dotyczący celu 1,2% dla paliw syntetycznych na lata 2030-2031 oraz celu 2% dla paliw syntetycznych od 2032 roku, chociaż brak pierwszego celu już na 2025 rok może być straconą szansą.

W ramach kolejnego ważnego kompromisu zakres paliw, które można wykorzystać do osiągnięcia tych celów, został poszerzony, umożliwiając większej liczbie technologii przyczynienie się do zwiększenia produkcji zrównoważonych paliw lotniczych. Pozytywnie przyjęto również uwzględnienie „odnawialnego wodoru dla lotnictwa” jako części tych paliw wspomagających, co pozwala na rozwój samolotów napędzanych wodorem.

Ostateczny tekst powinien zawierać również mechanizm elastyczności obowiązujący do 2035 roku, pozwalający dostawcom paliw na dostarczanie udziałów SAF jako ważonej średniej we wszystkich paliwach lotniczych dostarczanych przez nich na lotniskach UE każdego roku.

Written by
Andrzej Czulak

Doktor inżynier, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Skupiał się na projektowaniu technologii wytwarzania struktur do transportu i magazynowania wodoru jako pracownik naukowy Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych. Założyciel i prezes (od 2016 roku) Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, skupiającego 100 firm i instytucji, który w 2021 roku uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji.

Powiązane artykuły

Legislacja

Nowa Era Wodoru: Przyszłość Energetyki w UE

17 października Rada Energetyczna przyjęła nowe wytyczne dotyczące projektowania rynku energii elektrycznej....

Legislacja

Przyszłość Wodoru w Europie: Kluczowe Kierunki Rozwoju

10 października 2023 roku, pod przewodnictwem Prezydent Ursuli von der Leyen oraz...

Legislacja

Polska Strategia Wodorowa do 2030 roku z perspektywą do 2040: Przyszłość Gospodarki Wodorowej w Polsce

Wprowadzenie Opublikowana 7 grudnia 2021 roku „Polska Strategia Wodorowa do 2030 roku...

Legislacja

Czy Szczyt G20 Przyspieszy Proces Przemiany Energetycznej? – Zapowiedź Dyskusji

Wstęp Jeden z najbardziej oczekiwanych globalnych wydarzeń politycznych, szczyt G20, zbliża się...